Program 'Analiza' pozwala na: wykonanie pomiarów za pomocą różnych urządzeń pomiarowych, ich wizualizację (w trybie on-line i off-line) oraz na analizę wyników pomiarów. Obsługiwane są różne formaty plików (na przykład: '*.dbt', '*.dat', '*.mea', '*.asc', '*.iot', '*.csv', ‘*.mec’, '*.trc', '*.ana', '*.wav'), związane najczęściej z typami plików, generowanych przez obsługiwane urządzenia pomiarowe. Dane do programu mogą być wynikami pomiarów, pochodzić z obliczeń, symulacji czy też mogą być tworzone poprzez zapis do plików tekstowych.
W programie obsługiwane są takie urządzenia pomiarowe jak:
- karta pomiarowa PCMCIA firmy Advantech (PCIA-71A),
- karty pomiarowe PCMCIA firmy IOtech (12 bitowa i 16 bitowa),
- karta pomiarowa USB 1616HS-4 firmy Measurement Computing (16-bitowa),
- karta pomiarowa USB-204 firmy Measurement Computing (12-bitowa),
- karta pomiarowa USB DaqBoard3031 firmy IOtech (16-bitowa),
- miernik Therm (wykorzystywany w pomiarach cieplnych),
- miernik Almemo 5690-2 (wykorzystywany głównie w pomiarach cieplnych, w tym stabilizacja cieplna układu chłodzenia)
- miernik Almemo 2690-8A (stabilizacja cieplna układu chłodzenia)
- urządzenie pomiarowe MGCplus firmy HBM (pomiary naprężeń, ciśnień),
- czujnik optyczny Correvit L-400, firmy Corrsys-Datron (pomiary prędkości i przemieszczeń pojazdów),
- PCAN-USB-Adapter - pomiary różnego typu z wykorzystaniem szyny CAN,
- dwukanałowy termometr TES.
Dodatkowo dla urządzeń pomiarowych firmy Hydrotechnik (model 5000 i 5050) oprogramowanie 'Hydrocomsys/Win' i 'Hydrocomsys/Win32', o ile jest zainstalowane w systemie operacyjnym, można wykorzystać do obsługi tych urządzeń z poziomu programu ‘Analiza’. Możliwe są również równoczesne pomiary wykonywane za pomocą skojarzeń niektórych z wyżej wymienionych urządzeń, na przykład miernik Therm plus miernik TES.
Program pozwala na podgląd on-line rejestrowanych wartości, w postaci graficznej (przebiegi w czasie) lub cyfrowej oraz na równoczesny zapis do pliku, w celu późniejszej analizy.
Karty pomiarowe oraz inne, wymienione urządzenia, wykorzystywane są w dwóch grupach pomiarów: pomiary dowolne i pomiary specjalne. Dla przypadku kart pomiarowych mogą być wykorzystywane trzy tryby pomiaru: standardowy, rozszerzony oraz tryb podglądu wartości (monitoring). Możliwe jest również automatyczne powtarzanie rejestracji pomiarów, z wybraną częstotliwością (np. co 30 min.) i określonym maksymalnym czasem pracy (np. przez 24 godz.). W tej chwili opcja ta dotyczy tylko karty pomiarowej USB-204.