Metoda pełnych cykli nadaje się do analizy obciążeń o szerokim widmie a polega na wyznaczaniu cykli sinusoidalnych. Zakłada się, że obciążenia losowe powstają w drodze sumowania cykli o różnych częstotliwościach. Sposób wydzielania cykli sinusoidalnych opiera się na wydzielaniu amplitud początkowo nie większych od rozpiętości jednego przedziału klasowego, dwóch przedziałów klasowych i tak dalej. Po każdej fazie wydzielania cykli następuje modyfikacja przebiegu, w którym usuwa się cykle już wydzielone. Amplitudy i wartości średnie cykli wyznacza się według wzorów:


xmi = xm       lub      xmi = (xmax(i+1) + xmini) / 2

xai = (xmax(i+1) - xmini) / 2


Widma obciążeń pozwalają na opracowanie blokowych programów obciążeń, w których określana jest liczba cykli w elementach bloku, liczba poziomów oraz sekwencja poziomów obciążeń.


Po wybraniu opcji Obliczenia | Bloki obciążeń | Metoda pełnych cykli’, na ekranie pojawia się następujące okienko dialogowe:



W okienku tym należy wybrać lub wpisać:

- zakładany czas eksploatacji w [godz],

- ilość analizowanych poziomów amplitudy,

- ilość poziomów amplitudy jaka ma być pokazana na wydruku,

- ilość wygenerowanych bloków obciążeń.

Wybranie przycisku Anuluj powoduje rezygnację z obliczeń, natomiast przycisk Dalej uruchamia kolejne okno, w którym należy wybrać katalog i plik pomiarowy. Jeżeli parametr 'ilość poz. amplitudy na wydruku' jest większy od parametru 'ilość poziomów amplitudy', wówczas dodatkowo na ekranie wypisywane jest ostrzeżenie:





Dla wybranego pliku pomiarowego wykonywane są obliczenia metodą pełnych cykli. Po ukończeniu obliczeń wyświetlane jest kolejne okienko dialogowe pokazane poniżej.



W okienku tym znajdują się trzy przyciski za pomocą których można uruchomić podgląd trzech plików z wynikami: ‘Wartości średnie i amplitudy’, 'Przedziały wartości średnich i amplitud' oraz Bloki obciążeń. Po wybraniu pierwszego z przycisków pokazuje się następujące okienko:




Wybranie przycisku 'Przedziały wartości średnich i amplitud' powoduje wyświetlenie okienka przedstawiającego rozkład wartości średnich i amplitud naprężeń w przedziałach.



Uruchomienie przycisku Bloki obciążeń pozwala na otwarcie pliku z wygenerowanymi blokami obciążeń.



Wybranie przycisku Dalej w okienku dialogowym Wyniki obliczeń powoduje powrót do początkowego okienka dialogowego, skąd można ponownie, dla innych parametrów i danych, wykonywać kolejne analizy.