Dowolny plik z danymi może zostać poddany przekształceniu Fouriera za pomocą szybkiej transformaty Fouriera (FFT). Uzyskane wyniki mogą być wykorzystane do różnych celów, na przykład do oceny częstotliwości dominujących w widmie danego sygnału. Opcja ta umożliwia wykonanie obliczeń równocześnie dla większej ilości przebiegów oraz dla danych zespolonych jak i rzeczywistych.

Po wybraniu opcji 'Obliczenia | Szybka transformata Fouriera - FFT' pojawia się standardowe okienko wyboru pliku, za pomocą którego można wybrać określony folder oraz plik do analizy:



Po wybraniu pliku, na ekranie wyświetlane jest okienko dialogowe, jak pokazano poniżej:



W górnej części okienka należy zaznaczyć typ danych (zespolone czy rzeczywiste). Część dolna pozwala wybrać kanały do analizy. Lista wyboru kanałów jest obsługiwana w sposób klasyczny dla systemu Windows; można wybierać pojedyncze kanały lub ich zestawy. Zaznaczenie opcji 'wykonaj dla wszystkich kanałów' zapewni obliczenia dla wszystkich kanałów. Naciśnięcie przycisku Anuluj prowadzi do zakończenia działania tej opcji a użycie przycisku Zatwierdź uruchamia obliczenia. Na ekranie początkowo wyświetlane są okienka z wszystkimi przebiegami zawartymi w pliku (jak jest to realizowane przy użyciu opcji 'Plik | Wybierz plik').



Można tutaj przeglądać poszczególne okna, powiększać ich fragmenty lub nakładać je na siebie. Jeżeli naciśnie się prawy klawisz myszki, to pojawi się zapytanie 'Czy kontynuacja podglądu zawartości plików?'.



Po wybraniu opcji Tak pokaże się okienko z wyborem pliku. W okienku tym należy wybrać typ plików z rozszerzeniem '*.asc', ponieważ wyniki analizy Fouriera są zapisywane w tego typu plikach. Do każdego przetwarzanego pliku generowane są dwa pliki z wynikami, których nazwy zawierają część podstawową w postaci oryginalnej nazwy pliku i części dodatkowe '_z_fft_amp' dla pliku zawierającego amplitudy oraz '_z_fft_wsp', dla pliku z wartościami współczynników Fouriera (lub '_r_fft_amp' i '_r_fft_wsp' jeżeli w pierwszym okienku dialogowym wybrano opcję 'Dane i wyniki | liczby rzeczywiste' ). Obydwa generowane pliki mają rozszerzenie w postaci '*.asc'. Przykładowo transformata FFT wykonana na pliku o nazwie 'POM1020.mea' da w rezultacie dwa pliki o nazwach 'POM1020_z_fft_amp.asc' oraz 'POM1020_z_fft_wsp.asc'.



Po wybraniu przykładowo pliku 'POM1020_z_fft_amp.asc' na ekranie pokaże się rysunek, na którym znajdują się przebiegi częstotliwości 'f', amplitud 'a' oraz amplitud 'a' wyrażonych w dB, w funkcji ilości próbek 'i_p', dla wybranego sygnału z kanału 2. 



Jeżeli nałożymy na siebie okienka pierwsze i drugie, korzystając z opcji 'Nałożenie okienek - wykresy Yi_Yj', czyli eliminując zmienną 'i_p', wówczas uzyskamy wykres pokazany poniżej. Z wykresu tego możemy oszacować zakres częstotliwości dominujący w widmie sygnału oraz wartości amplitud.



Można również przedstawić wyniki w postaci zależności amplitudy wyrażonej w [dB] w funkcji częstotliwości.



Na kolejnym rysunku pokazano wartości współczynników Fouriera (część rzeczywista 'real' oraz część urojona 'imag').



Poniżej pokazano inny przykład. Plik wyjściowy zawierał jeden kanał z wartościami funkcji: y(i)=sin(i*.01*2*pi)+2*sin(i*.1*2*pi)+sin(i*.2*2*pi), gdzie 'i' przyjmuje wartości od 1 do 1000 w czasie 1 [s].



Po wykonaniu obliczeń uzyskujemy, dla amplitud, następujący rysunek:



Jeżeli nałożymy na siebie okienka pierwsze i drugie, korzystając z opcji 'Nałożenie okienek - wykresy Yi_Yj', wówczas uzyskamy wykres pokazany poniżej. Z wykresu tego łatwo możemy odczytać częstotliwości dominujące w widmie sygnału oraz wartości amplitud.



Można również przedstawić wyniki w postaci zależności amplitudy wyrażonej w [dB] w funkcji częstotliwości.



Na kolejnym rysunku pokazano wartości współczynników Fouriera (część rzeczywista 'real' oraz część urojona 'imag').



Poniżej pokazano wyniki analizy Fouriera (amplitudy) dla większej ilości kanałów (plik 'POM1020.MEA').



I odpowiadający mu rysunek z pokazanymi współczynnikami Fouriera.