W przypadku wykonywania złożonych pomiarów, z wykorzystaniem kilku torów pomiarowych, istnieje potrzeba synchronizacji przebiegów uzyskanych różnymi metodami. Opisywana opcja pozwala na zsynchronizowanie plików uzyskanych z trzech lub więcej torów pomiarowych (urządzenia pomiarowe niekoniecznie muszą być uruchomione w tym samym momencie czasu). Opcja ta zapewnia synchronizację plików '*.trc', zarejestrowanych za pomocą programu PCAN-Explorer z dwóch (lub więcej) szyn danych CAN (na przykład ze sterownika Rexrotha RC12-10/30 i jednostki ECM silnika spalinowego) oraz sygnałów pomiarowych z karty pomiarowej (na przykład USB-204 lub USB-1616HS-4).

Program PCAN-Explorer pozwala na selekcję zapisywanych sygnałów z szyn CAN, poprzez wykorzystanie filtrów. W zasadzie nie ma ograniczeń maksymalnego czasu zapisu plików, natomiast program zapisuje wyniki w trybie tekstowym, co przy dużej częstotliwości i czasie pomiaru, skutkuje plikami o bardzo dużych objętościach. Zapisywane przebiegi z szyn CAN, w ramach poszczególnych plików pomiarowych, są przesunięte względem siebie w czasie, jak również mają zmienną długość kroku próbkowania, co powoduje olbrzymie problemy z ich dalszą interpretacją i obróbką. Do programu Analiza napisano dwa moduły oprogramowania:

1. moduł odczytujący pliki programu PCAN-Explorer (w 4 różnych formatach, formaty rozpoznawane automatycznie) i dekodujący kolejne ramki CAN do przebiegów czasowych  poszczególnych sygnałów pomiarowych

2. moduł, który realizuje wewnętrzną synchronizację sygnałów w plikach pomiarowych z szyn CAN (uzgodnienie czasu początkowego oraz wspólnego kroku próbkowania, zgodnego z częstotliwością próbkowania drugiego urządzenia (karty pomiarowej).


Synchronizacja zarówno wewnętrzna (pliki z szyn CAN) jak i zewnętrzna (pliki z szyn CAN i z karty pomiarowej) może odbywać się cyklicznie, kolejno dla każdej pary skojarzonych plików pomiarowych.


Na poniższym rysunku pokazano okienko dialogowe synchronizacji plików *.trc i *.mec. Należy wpisać, wkleić lub wybrać za pomocą przycisku [...], znajdującego się po prawej stronie pola edycyjnego, folder z plikiem pomiarowym *.trc, a następnie postępując podobnie wybrać folder z plikiem pomiarowym *.mec (plik zarejestrowany kartą pomiarową). Folder docelowy, z wynikowym plikiem synchronizacji, jest tworzony przez program automatycznie. 



Kolejny rysunek przedstawia wybór folderów z plikami pomiarowymi za pomocą przycisku [...].



Po wybraniu obu folderów trzeci, przeznaczony dla pliku wynikowego, jest zakładany przez program. Jeśli folder już istnieje, program korzysta z niego.



Wybranie przycisku Zakończ oznacza rezygnację z dalszego przetwarzania danych. Użycie przycisku Kontynuuj powoduje uruchomienie kolejnego okienka dialogowego. Okienko to dotyczy wyboru interesujących nas adresów z szyny CAN. Wszystkie dostępne (po filtracji) adresy są wyświetlane w dwóch systemach zapisu liczb: w systemie szesnastkowym (po lewej stronie) oraz w systemie dziesiętnym (po prawej stronie). Nie ma znaczenia w którym polu wyboru wskaże się adresy, wystarczy to zrobić w jednym z systemów zapisu liczb. Można również wybrać wszystkie adresy poprzez zaznaczenie pola 'Wybierz wszystkie'. Pole 'Pytaj mnie za każdym razem' pozwala, po zaznaczeniu, na wielokrotny wybór adresów, w przypadku analizy kolejnych plików pomiarowych. Jeśli pozostanie puste, to podczas analizy nowych plików pomiarowych, okienko z wyborem adresów nie będzie się pojawiać .



Naciśnięcie przycisku Zatwierdź uruchamia cały proces synchronizacji dla wybranej pary skojarzonych plików pomiarowych. Program kończąc obliczenia zapisuje ich wyniki do pliku wynikowego oraz wyświetla cały zestaw przebiegów, z obu urządzeń pomiarowych. Przebiegi te można dalej w dowolny sposób analizować. Poniżej przedstawiono przykładowe, zsynchronizowane przebiegi (z dwóch szyn CAN oraz karty pomiarowej) plus dodatkowe 4 przebiegi obliczeniowe, dołączone jako ostatnie.