Opcja ta pozwala obserwować na bieżąco wartości mierzone na poszczególnych kanałach pomiarowych oraz zapisywać je do pliku, z określonym krokiem czasowym. Pomiar jest wykonywany za pomocą 12 bitowej karty USB-204 firmy MCC. 

Początkowo na ekranie pojawia się okienko dialogowe, podobne do pokazanego poniżej. Jeżeli w domyślnym (roboczym) folderze nie ma pliku konfiguracyjnego (Opis_kan_mec), zostaje on wygenerowany, oznaczenia zmiennych pomiarowych są standardowe (k1, k2 itd.) a jednostki są wyrażone w [V]. W przeciwnym wypadku zarówno opisy jak i jednostki są pobierane z pliku konfiguracyjnego. Wykorzystane są również parametry: ‘mnozn_y’ oraz ‘delta_y’, w celu przeskalowania wyników.



Pokazane okienko umożliwia wprowadzenie parametrów podglądu takich jak:

- wybór kanałów do podglądu (dowolna ilość z zakresu 1-8),

- folder, w którym poszukiwany jest plik konfiguracyjny (Opis_kan_mec); foldery w danej sesji podglądu są zapamiętywane, w celu ich powtórnego użycia. Nazwa folderu może być wybrana poprzez przycisk oznaczony trzema kropkami [...] i wówczas na ekranie pojawia się dodatkowe okienko wyboru folderu.



Po wybraniu przycisku Uruchom, na ekranie pojawia się kolejne okienko dialogowe, pokazane poniżej. W okienku tym wyświetlane są uśrednione, mierzone wartości a na dole, umieszczone są dodatkowe pola edycyjne oraz przycisk Notuj.



Dla każdego z kanałów pomiarowych ustalono częstotliwość próbkowania na 100 [p/s] a zakres pomiarowy napięć równy ±10.0 [V]. Pakiety próbek są uśredniane i wyświetlane w okienku dialogowym z częstotliwością co 0.5 [s]. Przyjęto również maksymalny czas pomiaru równy 10000 [s]. Jest to tylko wartość umowna, wynikająca z przyjętego bufora pamięci dla poszczególnych kanałów. W rzeczywistości podgląd można prowadzić bez limitu czasu. Po upływie 10000 [s], pomiar zostaje automatycznie wznowiony a zapis wyników do pliku, jeśli został uruchomiony, jest kontynuowany.

Zapis wyników podglądu do pliku jest realizowany ręcznie, w dowolnym czasie lub automatycznie z określonym krokiem czasowym. Zapis ręczny odbywa się po każdym naciśnięciu przycisku Notuj, z czasem ustawionym na 0 [s] (Notuj co 0 [s]). Automatyczne notowanie uruchamiane jest również przyciskiem Notuj ale z wartością czasu różną od zera.



Jeżeli w wybranym folderze roboczym istnieje już plik z zapisem podglądu, program wyświetla ostrzeżenie:



Plik ten możne być zastąpiony przez nowy, po wybraniu Tak lub generowany jest nowy plik podglądu, z nową nazwą, po wciśnięciu przycisku Nie. Pliki z wynikami podglądu mogą być w dowolnym momencie przeglądane za pomocą edytorów tekstu, na przykład za pomocą systemowego Notatnika



lub przeglądane, jak inne pliki pomiarowe, w opcji 'Plik | Wybierz plik', po wybraniu pliku z rozszerzeniem '*.pod'.



Wybranie przycisku Zatrzymaj, w drugim okienku podglądu, przerywa sesję podglądu wyników a w pierwszym (początkowym) okienku dialogowym pokazane są ostatnio uzyskane wartości pomiarowe.



Naciśnięcie przycisku Zakończ, w tym okienku dialogowym, powoduje wyłączenie opcji podglądu a wybranie przycisku Pomiar, przełącza opcję podglądu na pomiar 8 bitową kartą USB-204 firmy MCC



 i umożliwia podgląd online wyników pomiaru, w postaci przebiegów czasowych.