Odwrotna, szybka transformata Fouriera pozwala na odtworzenie oryginalnych przebiegów czasowych z wykorzystaniem wcześniej wygenerowanych współczynników Fouriera. Podobnie jak w przypadku szybkiej transformaty Fouriera, opcja ta umożliwia wykonanie obliczeń równocześnie dla większej ilości przebiegów oraz dla danych zespolonych i rzeczywistych.

Po wybraniu opcji 'Obliczenia | Odwrotna, szybka transformata Fouriera - FFTB', na ekranie pojawia się standardowe okienko wyboru pliku, za pomocą którego można wybrać określony folder oraz plik do analizy:



Należy wybrać odpowiedni folder a w nim plik zawierający współczynniki Fouriera. W okienku należy wybrać typ plików z rozszerzeniem '*.asc', ponieważ wyniki analizy Fouriera są zapisywane w tego typu plikach.

W trakcie realizacji szybkiej transformaty Fouriera, do każdego przetwarzanego pliku generowane są dwa pliki z wynikami, których nazwy zawierają część podstawową w postaci oryginalnej nazwy pliku i części dodatkowe '_z_fft_amp' dla pliku zawierającego amplitudy oraz '_z_fft_wsp', dla pliku z wartościami współczynników Fouriera (lub '_r_fft_amp' i '_r_fft_wsp' jeżeli w pierwszym okienku dialogowym wybrano opcję 'Dane i wyniki | liczby rzeczywiste' ). Obydwa generowane pliki mają rozszerzenia w postaci '*.asc'. Przykładowo transformata FFT wykonana na pliku o nazwie 'MGCplus.mea' da w rezultacie dwa pliki o nazwach ' MGCplus_z_fft_amp.asc' oraz ' MGCplus_z_fft_wsp.asc'.

Do wykonania odwrotnej, szybkiej transformaty Fouriera należy wybrać plik zawierający wartości współczynników Fouriera (czyli plik o frazami  z_fft_wsp lub _r_fft_wsp).


Po wybraniu przykładowo pliku MGCplus_z_fft_wsp.asc', na ekranie wyświetlane jest okienko dialogowe, jak pokazano poniżej:



W górnej części okienka należy zaznaczyć typ danych, zespolone czy rzeczywiste, biorąc pod uwagę nazwę pliku (fraza z_fft_wsp => zespolone lub _r_fft_wsp => rzeczywiste). Cześć dolna pozwala wybrać kanały do analizy. Lista wyboru kanałów jest obsługiwana w sposób klasyczny dla systemu Windows; można wybierać pojedyncze kanały lub ich zestawy. Zaznaczenie opcji 'wykonaj dla wszystkich kanałów' zapewni obliczenia dla wszystkich kanałów. Naciśnięcie przycisku Anuluj prowadzi do zakończenia działania tej opcji a użycie przycisku Zatwierdź uruchamia obliczenia.

Po uruchomieniu obliczeń, na ekranie wyświetlane są okienka z wszystkimi przebiegami zawartymi w pliku (jak jest to realizowane przy użyciu opcji 'Plik | Wybierz plik'). Równocześnie w tle generowany jest plik zawierający wyniki odwrotnej transformaty Fouriera ( z frazą fftb).



Można tutaj przeglądać poszczególne okna, powiększać ich fragmenty lub nakładać je na siebie. Jeżeli naciśnie się prawy klawisz myszki, to pojawi się zapytanie 'Czy kontynuacja podglądu zawartości plików?'.




Po wybraniu opcji Tak pokaże się okienko z możliwością wyboru pliku. W okienku tym należy wybrać typ plików z rozszerzeniem '*.asc', oraz właściwy plik, który zawiera w nazwie frazę fftb, na przykład w analizowanym przypadku będzie to plik MGCplus_fftb.asc'.



Na kolejnym rysunku pokazano uzyskane przebiegi dla dwóch kanałów na podstawie wartości współczynników Fouriera.



Każdy z przebiegów ma swoją część rzeczywistą 'real' oraz część urojoną 'imag'. Przebiegi urojone mają wartości praktycznie równe zero, co można zauważyć jeżeli uzgodnimy skale przebiegów lub nałożymy przebiegi real i imag na siebie, przykładowo dla pierwszego kanału otrzymamy następujący rysunek:



Oś odciętych wyrażona jest zmienną i_p (ilość próbek), znając częstotliwość próbkowania możemy przebiegi wyrazić w czasie.