Moduł ten służy do pomiarów cieplnych maszyn roboczych z wykorzystaniem miernika Therm i ewentualnie dwukanałowego miernika temperatury Tes. Wszystkie niezbędne informacje oraz parametry podawane są w okienkach dialogowych. Jako pierwsze pojawia się okienko "Port i prędkość przesyłu", w którym można wybrać port szeregowy komputera (COM1 lub COM2), do którego podpięty jest miernik Therm oraz prędkość transmisji danych. Okienko to zawiera również możliwość rozszerzenia zakresu pomiarów cieplnych poprzez równoczesny pomiar miernikiem Therm i dwukanałowym miernikiem temperatury Tes, z możliwością wspólnej prezentacji wyników online i offline.



Kolejne okienko dialogowe "Wprowadzenie danych dla termopar" pozwala na wprowadzenie informacji o termoparach: przypisanie ich do odpowiednich kanałów pomiarowych i wybranie z zestawu lub wpisanie nowych opisów termopar. Opisy termopar są zapisywane do pliku w aktualnym folderze pomiarowym. Folder pomiarowy może być wprowadzony lub zmodyfikowany ręcznie, jak również wklejony. Foldery używane w danej sesji pomiarowej są pamiętane i można je również wybierać naciskając mały trójkącik z prawej strony pola edycyjnego folderu pomiarowego. Jeżeli zmienimy folder pomiarowy na inny a w nim będzie istniał opis termopar (plik Opis_termopar_s.txt), to dane te będą automatycznie wprowadzone do okienka dialogowego. W przeciwnym przypadku pojawi się standardowy zestaw opisów termopar.

W okienku dialogowym wskazuje się także termopary wykorzystywane do obliczeń wskaźników ATB, ATD_pkh, ATD_siln i ATD_ur oraz wybiera się ze zdefiniowanego zakresu lub wprowadza się wartości temperatur dopuszczalnych, służących do wyznaczania ATB (93-106 [C]), ATD_pkh (80-130 [C]), ATD_siln (100-121 [C]) i ATD_ur (80-120 [C]). Wprowadzono kontrolę ilości zaznaczanych termopar koniecznych do wyznaczenia ATB, ATD_pkh, ATD_siln i ATD_ur oraz sygnalizację (dźwiękiem i poprzez wyświetlenie ostrzeżenia) przekroczenia temperatur dopuszczalnych (związanych z wyznaczaniem ATB, ATD_pkh, itd.). Dodatkowo wprowadzono kolejną kolumnę dla zaznaczania, które termopary mają być uwzględnione do wyznaczania współczynnika stabilizacji.



W programie można również uwzględniać współczynniki korekcyjne termopar. W tym celu należy zaznaczyć opcję Korekcja termopar. Jeżeli tak się stanie wówczas pojawi się kolejne okienko dialogowe pokazane poniżej. W okienku tym należy, w polach edycyjnych po prawej stronie, wybrać lub wpisać oznaczenia wykorzystywanych termopar. Spowoduje to dobór odpowiednich współczynników korekcyjnych.



W przypadku pomiaru bez użycia miernika Tes, program przechodzi wprost do obsługi okienka dialogowego Wprowadzenie danych i uruchomienie pomiaru.


Jeżeli zaznaczymy pole wyboru Uruchom obsługę miernika TES, w okienku dialogowym "Port i prędkość przesyłu", wówczas przebieg programu będzie bardziej złożony i jest opisany poniżej:

1. Zostanie wyświetlone okienko dialogowe wraz z przyciskami wyboru portu szeregowego (COM1 i COM2) dla miernika Tes, Należy wybrać port komputera do którego został podpięty, kablem szeregowym, Miernik Tes.



2. Na ekranie pojawia się program obsługi miernika Tes:



3. Należy wprowadzić czas próbkowania, korzystając z opcji menu Display | Sample Rate:



4. Wyniki pomiarów dla miernika Tes są zapisywane do pliku. Ze względu na sposób kojarzenia wyników miernika Therm i miernika Tes przyjęto, że wyniki z miernika Tes będą zawsze zapisywane do pliku tes.dat i w folderze C:\Badania. Taki folder i nazwę pliku należy wybrać w opcji File | Save as (plik ten oczekuje w podanym folderze ponieważ jest automatycznie tworzony przez system Analiza, zaraz po akceptacji użycia miernika Tes): 



5. W kolejnym kroku należy uruchomić pomiar miernikiem Tes poprzez opcje Start Recording:



6. Można również wybrać opcję Display | List, która pozwala na bieżącą prezentacje rejestrowanych przez Miernik Tes temperatur:



Uwaga: Należy zachować następującą kolejność uruchamiania urządzeń pomiarowych: najpierw wykonać wszystkie czynności związane z miernikiem Tes a następnie przejść do ustawień miernika Therm. Po wykonaniu pomiarów kolejność powinna być odwrotna przerywamy pomiar miernikiem Tes, poprzez wybranie opcji File | Stop Recording a następnie kończymy pomiar miernikiem Therm (naciskając przycisk Zakończ).


W kolejnym okienku Wprowadzenie danych i uruchomienie pomiaru wprowadza się podstawowe dane dotyczące badanej maszyny, zestawu chłodnic, miejsca i warunków pomiaru. Podaje się również bieg stabilizacji, liczbę termopar, czas cyklu, obciążenie i ilość cykli bazowych oraz uwagi. Każda zmiana w polu edycyjnym folderu pomiarowego, wprowadzona we wcześniej omówionym okienku "Wprowadzenie danych dla termopar",  powoduje natychmiastowe przeszukanie odpowiedniego folderu, w celu odczytania podstawowych danych (wymienionych powyżej) z pliku therm.txt, oczywiście jeśli taki plik istnieje. Jeśli tak jest, to pola okienka Wprowadzenie danych i uruchomienie pomiaru zostaną wypełnione automatycznie.

W okienku tym istnieje również możliwość wyboru sposobu wprowadzania danych, podczas realizacji pomiarów (kolejne okienko) i tak mamy do wyboru dwie wersje:

1. pomiar impulsów (wprowadzamy ilość impulsów na obrót silnika, ilość impulsów na obrót turbiny i czas przejazdu).

2. pomiar obrotów (wprowadzamy obroty silnika, obroty turbiny),

Nazwy plików z wynikami są generowane automatycznie i chronione przed nadpisaniem. Mają standardowo nazwy: wyniki.the, wyniki_1.the, wyniki_2.the itd.



Naciśnięcie przycisku 'POMIAR', uruchomia sesję pomiarową, której przebieg jest widoczny w następnym okienku dialogowym "Pomiar temperatur, obrotów i wyznaczenie wskaźnika stabilizacji". Naciśnięcie przycisku 'KONIEC', w okienku Wprowadzenie danych i uruchomienie pomiaru, powoduje zakończenie pracy rejestratora.

Wszystkie mierzone wartości temperatur są wyświetlane w okienku "Pomiar temperatur, obrotów i wyznaczenie wskaźnika stabilizacji" i równolegle zapisywane do pliku. W zależności od tego czy wybrano pomiar impulsów czy pomiar obrotów mamy dwa warianty okienek "Pomiar temperatur, obrotów i wyznaczenie wskaźnika stabilizacji". W pierwszym przypadku mamy okienko:



a w przypadku pomiaru obrotów mamy:



Przebieg temperatur jest prezentowany online, równocześnie z okienkiem dialogowym "Pomiar temperatur, obrotów i wyznaczenie wskaźnika stabilizacji", jak pokazano na poniższym rysunku. Okienko dialogowe może być dowolnie przemieszczane po ekranie. Osie podglądu online są skalowane automatycznie.



W przypadku włączonej opcji "Podgląd wyników" (standardowo włączona), po każdej zakończonej sesji pomiarowej (przycisk 'Zakończ' w okienku "Pomiar temperatur, obrotów i wyznaczenie wskaźnika stabilizacji" lub przycisk 'Koniec' w okienku dialogowym "Wprowadzenie danych i uruchomienie pomiaru"), można przeglądnąć przebiegi zarejestrowanych temperatur. Przebiegi te można również przeglądnąć po zakończeniu wszystkich pomiarów. W okienku "Pomiar temperatur, obrotów i wyznaczenie wskaźnika stabilizacji", na podstawie bieżących i historycznych wyników temperatur, szacowany jest wskaźnik stabilizacji, który sugeruje możliwość przerwania pomiarów, w przypadku uzyskania określonego poziomu wartości. W okienku tym fragment opisany jako "Przejazdy" dotyczy pomiarów maszyn w ruchu. Jest tu możliwość zatrzymania i wznowienia zapisu wyników, w przypadku zmiany kierunku jazdy. W okienku "Pomiar temperatur, obrotów i wyznaczenie wskaźnika stabilizacji" wybierając przycisk 'Zmień obc.' przechodzimy ponownie do okienka "Wprowadzenie danych i uruchomienie pomiaru", gdzie możemy zmienić obciążenie (jak również inne parametry lub opisy pomiaru) a następnie ponownie uruchomić pomiar.