Miernik Almemo 5690-2, w tym module, służy jako rejestrator maksymalnie 9, dowolnych sygnałów pomiarowych (kanały uniwersalne) oraz do 40 kanałów pomiaru temperatur. Połączenie z komputerem pomiarowym jest realizowane za pomocą złącza USB. Po uruchomieniu opcji 'Miernik Almemo 5690-2 => Rejestrator_49kan' pojawia się okienko dialogowe wprowadzania danych, pokazane poniżej.



W górnej części okienka znajdują się cztery pola z możliwością wybrania określonych wartości parametrów pomiaru. Można wybrać: ilość kanałów uniwersalnych, ilość termopar, czas cyklu oraz ilość cykli bazowych. Każda zmiana parametrów ilość kanałów uniwersalnych lub ilości termopar powoduje odpowiednie modyfikacje w zakładkach okienka dialogowego. Jeśli wybierze się na przykład 2 kanały uniwersalne, wówczas w zakładce 'Kanały uniwersalne', dostępne są tylko dwa pola edycyjne, w które można wpisać opisy wybranych kanałów. Pozostałe kanały w tej zakładce są wyszarzone i niedostępne. Podobna zasada obowiązuje dla wszystkich zakładek dotyczących termopar. Jednakże w tym przypadku opisy kanałów są wstępnie wypełniane automatycznie, można je modyfikować lub kasować i wprowadzać własne. Między zakładkami można przemieszczać się korzystając z lewego klawisza myszki lub z klawiszy ze strzałkami na klawiaturze.

Czas cyklu określa czas po jakim odbywają się cyklicznie odczyty danych na poszczególnych kanałach. Ilość cykli bazowych pozwala na porównanie aktualnych wartości sygnałów z wartościami wcześniejszymi. Na przykład dla wartości ilości cykli bazowych równej 6 i czasu cyklu 10 [s] mamy dostęp do wartości historycznych sprzed minuty.

Folder pomiarowy może być wprowadzony lub zmodyfikowany ręcznie, jak również wklejony. Z prawej strony tego okienka edycyjnego znajduje się przycisk Wybierz, który pozwala na wybór dowolnego folderu, do którego chcemy zapisać pliki pomiarowe. Foldery używane w danej sesji pomiarowej są pamiętane i można je również wybierać naciskając mały trójkącik z prawej strony pola edycyjnego folderu pomiarowego. Nazwy plików pomiarowych są generowane automatycznie i chronione przed nadpisaniem. Nazwy plików to: wyniki.the, wyniki_1.the, wyniki_2.the itd.

Po uruchomieniu przycisku Dalej pojawia się kolejne okienko dialogowe 'Wyniki pomiarów'. W okienku tym występują identyczne zakładki z kanałami pomiarowymi jak poprzednio. Tutaj nie powinno się zmieniać nic w polach edycyjnych zakładek. Zmiana taka nie będzie uwzględniana w wydrukach. Pola nie są zablokowane tylko z powodu lepszej czytelności znaków. Wnętrze każdej zakładki 'Termopary ...', zawiera 4 kolumny: 'Temp. bazowe', 'Temp. aktualne', 'Różnice temperatur' oraz 'Opis termopar ...'. Dla przypadku zakładki z kanałami uniwersalnymi są to: 'Wart. bazowe', Wart. aktualne', 'Różnice wartości' i 'Opis kanałów uniwersalnych'. Na dole okienka, po lewej stronie wyświetlane są: ilość cykli pomiarów, czas z sprzed 'dt[s]', czas aktualnego odczytu oraz 'dt[s]'. 



Po prawej stronie okienka na dole znajdują się dwa pola, w których można zaznaczyć włączenie lub wyłączenie wykresu przebiegów sygnałów oraz możliwość graficznej prezentacji różnic temperatur - zmiana koloru pola, w zależności od różnicy temperatur aktualnej i bazowej. Naciśnięcie przycisku Uruchom rozpoczyna pomiar na wszystkich kanałach a przycisk ten staje się nieaktywny. Jeżeli zaznaczone jest pole Wykres, wówczas na ekranie wyświetlane jest okienko dialogowe z aktualnie wybraną zakładką i wartościami sygnałów mierzonych oraz równocześnie widoczna jest prezentacja graficzna przebiegów sygnałów w czasie. Wykres można włączać i wyłączać w dowolnej chwili.



Każda zmiana zakładki powoduję natychmiastową zmianę wykresu, na skojarzony z aktualną zakładką. 



Jeśli zostanie wybrana zakładka, w której nie ma aktywnych kanałów a wykres jest włączony, jego zawartość pozostaje niezmienna - wyświetlany jest końcowy stan przebiegów z ostatniej aktywnej zakładki.



Poniżej pokazano przykładowy wykres i zakładkę dla kanałów uniwersalnych.



Można dowolnie zmieniać rozmiary i położenie wykresów.



Poniższy rysunek przedstawia wykres powiększony na cały ekran.



Okienko dialogowe jak i każdy wykres może być również chwilowo ściągnięty na pasek zadań. Każdy wykres jest skalowany dynamicznie, w obu osiach współrzędnych. Jeśli na przykład czas przekracza maksymalny zakres, wówczas opis osi odciętych zostaje automatycznie rozszerzony, do nowego zakresu. Taka procedura skalowania, dla przypadku osi rzędnych, jest niezależna dla każdego z wykresów skojarzonych z zakładkami.



Wciśnięcie przycisku Zakończ powoduje zamknięcie komunikacji z urządzeniem i powrót do początkowego okienka dialogowego 'Wprowadzanie danych'. Cykl pomiarów można powtarzać wielokrotnie.

Podczas wykonywania pomiarów, w tle, zapisywane są wyniki do plików typu *.the. Pliki takie składają się z trzech części:

- informacje o urządzeniu pomiarowym i parametrach,

- wyniki pomiarów

- opis kanałów uniwersalnych oraz termopar

Pliki zabezpieczone są przed nadpisywaniem, przy kolejnych cyklach pomiarowych. Poniżej pokazano zapisaną, przykładową zawartość pliku pomiarowego.



Kolejne rekordy w plikach pomiarowych są zapisywane niezwłocznie na dysk ponieważ program wymusza, na systemie operacyjnym, zapis niebuforowany. Efektem czego jest pewność zapisu wyników w przypadku jakichkolwiek problemów, na przykład braku zasilania, zawieszenia systemu itp.

Zapisane pliki pomiarowe mogą być przeglądane (przebiegi sygnałów w czasie) za pomocą opcji 'Plik | Wybierz plik', przy wybranym rozszerzeniu '*.the'.