Podczas analizy przebiegów czasowych z pomiarów tensometrycznych, w trybie offline, na ekranie może pojawić się okienko 'Typ analizy i parametry', które pozwala między innymi na wybór lub wprowadzenie stałej tensometru oraz wartości modułu Younga.


Można również wybrać czy będzie to analiza naprężeń czy analiza odkształceń. W przypadku wyboru analizy naprężeń i zaznaczenia opcji 'koryguj naprężenia', program wyświetla wyniki z uwzględnieniem charakterystyki naprężenie-odkształcenie dla danego materiału. Przyjęto model materiału idealnie sprężystego z liniowym wzmocnieniem plastycznym. Charakterystyka naprężenie-odkształcenie jest odwzorowana poprzez dwa odcinki liniowe, z charakterystycznymi punktami: 0, granica plastyczności Re i wytrzymałość na rozciąganie Rm. Korekcja naprężeń jest realizowana na odcinku Re-Rm.

Efekty działania korekty naprężeń można zobaczyć na przykładowych przebiegach z badań tensometrycznych. Poniższy rysunek pokazuje przebiegi naprężeń bez korekcji. Przebieg namalowany w kolorze czerwonym pokazuje przypadek naprężeń powyżej 400 [MPa] a przebiegi w kolorze magenta naprężenia w granicach 300-400 [MPa]. Granica plastyczności dla materiału badanej konstrukcji to 355 [MPa].



Na kolejnym rysunku pokazano wpływ włączenia korekcji naprężeń. Widać że maksymalne wartości naprężeń zostały obcięte (tensometry: 1, 2 i 4)



Powiększony przebieg naprężenia dla tensometru 1, bez korekcji, widać poniżej.



Dla włączonej opcji korekcji naprężeń uzyskuje się następujący przebieg.



Jeśli powiększy się fragment przebiegu dla tensometru 1 przy braku korekcji wówczas mamy:



Z uwzględnieniem korekcji przebieg wygląda następująco: