Moduł 'Konfiguracja zestawu obciążeń' pozwala wygenerować złożony zestaw bloków obciążeń, do przyspieszonych badań stanowiskowych, dla przypadku dwóch parametrów. Oprogramowanie to zawiera w sobie między innymi Metodę częstości wystąpień ale równocześnie możliwość kojarzenia procentowego czasu pracy maszyny na różnych podłożach, zadawania bloków obciążeń oraz wprowadzania wielkości bazowych jednego z sygnałów (tutaj momentu obrotowego) na cztery różne sposoby.

Jak podano wcześniej 'Metoda częstości wystąpień' służy do generacji bloków obciążeń, do przyspieszonych badań stanowiskowych, dla przypadku dwóch parametrów i pojedynczego podłoża. Podstawą do skorzystania z tej opcji są przygotowane pliki z wynikami pomiarów (lub sygnały przetworzone na bazie wyników pomiarów). Metoda może być zastosowana do różnych sygnałów pomiarowych (par sygnałów) ale tutaj jest wykorzystywana dla przypadku przebiegów czasowych momentów i obrotów, na silnikach hydraulicznych napędzających przekładnie boczne spycharki gąsienicowej, z napędem hydrostatycznym.

Okienko dialogowe 'Konfiguracja zestawu obciążeń' składa się z czterech fragmentów: 'Silnik i parametry', 'Podłoże i czas pracy', 'Bloki obciążeń' oraz 'Wybór plików'. Cześć pierwsza 'Silnik i parametry' plus pole zaznaczania 'Ekstrema momentów i obrotów wyznaczane automatycznie' obsługuje funkcjonalności metody częstości wystąpień (parametry identyczne dla wszystkich rodzajów podłoża). W części tej wybiera się lub wpisuje silnik, zakładany czas eksploatacji, ilość przedziałów momentów i obrotów oraz współczynnik typu uszkodzenia. Jeśli pozostawimy zaznaczone pole wyboru ''Ekstrema momentów i obrotów ...', to minima i maksima momentów i obrotów oraz maksymalna ilość wystąpień, zostaną ustalone automatycznie. 



W przeciwnym wypadku, po odznaczeniu tego pola, pojawi się dodatkowe okienko pozwalające na ręczne dostosowanie tych danych.



W części drugiej 'Podłoże i czas pracy' można wybrać zestaw podłoży oraz ich procentowy udział w generacji bloków obciążeń. Czas pracy powinien sumować się do 100 %.



W kolejnym fragmencie omawianego okienka 'Bloki obciążeń', należy wybrać ilość bloków obciążeń, jaką chcemy wygenerować oraz wybrać lub wpisać poziomy momentów i obrotów w poszczególnych blokach obciążeń. W zależności od ilości wybranych bloków obciążeń dostępne są odpowiednie pola wyboru dla momentów i obrotów.



Jeśli zostanie wybrany jeden blok obciążeń, to na ekranie pojawi się okienko z dodatkową informacją.



W części czwartej okienka dialogowego należy wybrać, wkleić lub wpisać ścieżki do plików z wynikami pomiarów, dla wybranych podłoży. Wybór pliku, z pełną ścieżką, wykonuje się za pomocą przycisków umieszczonych obok odpowiednich pól edycyjnych.



Po wypełnieniu wszystkich pól można przejść dalej, naciskając przycisk Zatwierdź lub zrezygnować z konfiguracji zestawu obciążeń wybierając Anuluj.



Jeżeli dla zaznaczonego typu podłoża nie wskażemy pliku pomiarowego, to na ekranie jest wyświetlany komunikat.



W kolejnym okienku dialogowym należy zdecydować o wielkościach bazowych (referencyjnych) dla momentów. Możliwe są cztery warianty:

1. wielkości bazowe są identyczne z zadanymi w blokach obciążeń

W tym przypadku użycie przycisku Zatwierdź powoduje uruchomienie obliczeń.



2. wielkości bazowe są wyznaczane ręcznie w oparciu o moduł programu do wyznaczanie macierzy częstości wystąpień

Wykorzystuje się macierz 2x2 aby wyznaczyć wartości bazowe. Wartości te wpisuje w pola edycyjne: o1, ow1, ow2 i o2.



Kolejne dwa warianty (3 i 4) dotyczą przypadku automatycznego wyznaczania wielkości referencyjnych. W pierwszym przypadku program wyznacza te wielkości korzystając z macierzy częstości wystąpień 2x2 a w drugim z macierzy, z pojedynczą kolumną dla prędkości obrotowych.



Obliczenia rozpoczynają się od czytania danych z plików pomiarowych.



Na ekranie najpierw pojawia się wykres przestrzenny rozkładu częstości wystąpień w funkcji momentu i obrotów. Poniżej pokazano taki wykres dla czterech godzin eksploatacji na podłożu gliniastym, dla lewego silnika hydraulicznego. 



Kolejno na ekranie wyświetlane są wyniki obliczeń dla tego przypadku.



Na kolejnym rysunku pokazano wykres przestrzenny rozkładu częstości wystąpień dla czterech godzin eksploatacji na podłożu piaszczystym, dla lewego silnika hydraulicznego.



Wykres przestrzenny rozkładu częstości wystąpień dla czterech godzin eksploatacji na podłożu żwir-kamień, również dla lewego silnika hydraulicznego, przedstawiono poniżej.



Obliczenia są wykonywane kolejno dla poszczególnych gruntów, z uwzględnieniem ich procentowego udziału czasu.



Po wykonaniu obliczeń dla wszystkich podłoży, generowane jest konfiguracja zestawu obciążeń. Poniżej pokazano fragment pliku z zestawem obciążeń.



Końcowy fragment zestawu obciążeń zamieszczono poniżej. Zestaw czasów badań stanowiskowych obejmuje wyniki dla bloków obciążeń wyznaczonych dla: średniej arytmetycznej, RMET, RMET+RMES_1 oraz RMET+RMES_2.