Opcja ‘Karta USB-1616HS-4 MCC 16-bitowa + Corrsys-Datron L-400’ dotyczy pomiarów charakterystyk trakcyjnych, z wykorzystaniem 16-bitowej karty pomiarowej firmy MCC, z wbudowanymi licznikami oraz urządzenia do pomiaru przemieszczeń i prędkości Corrsys-Datron L-400. Po wybraniu tej opcji pojawia się okienko dialogowe 'Dane', pokazane poniżej.



W górnej części okienka należy podać następujące dane: nazwa maszyny, nr maszyny oraz numer biegu, dla którego wyznacza się charakterystykę trakcyjną. Na podstawie zawartości pól: nazwa maszyny, nr maszyny i aktualnej daty, generowana jest nazwa pliku, w którym zapisywane są wyniki pomiarów. W przypadku zaznaczenia pola 'Pomiar oporów toczenia' realizowany jest pomiar oporów toczenia (maszyna hamująca ciągnie maszynę badaną, pomiar siły oporów i prędkości). Dla pomiaru oporów toczenia do wygenerowanej, podstawowej (bez rozszerzenia) nazwy pliku pomiarowego dołączany jest opis '_ot'. W obydwóch przypadkach, jeżeli długość wygenerowanej nazwy z uwzględnieniem rozszerzenia ‘.mec’ przekroczy wartość 30 znaków, pojawi się komunikat pokazany poniżej:



i program powróci do okienka 'Dane', w którym należy skrócić długość jednego ze składników nazwy pliku, na przykład numer maszyny. Zaznaczenie pola 'Pomiar siły maksymalnej' pozwoli na realizację pomiaru maksymalnej siły uciągu.

Okienko dialogowe 'Dane' zawiera również fragment dotyczący kalibracji czujnika siły oraz rozdzielczości urządzenia Corrsys-Datron. Kolejny moduł okienka dialogowego 'Ilość przesłon' pozwala na wybór ilości przesłon dla silnika oraz turbiny przekładni hydrokinetycznej (PHK). Przesłony te współpracują z czujnikami obrotów silnika i turbiny. W niektórych przypadkach, zamiast pomiaru obrotów przekładni PHK, dokonuje się pomiaru obrotów na wałku wyjściowym skrzyni biegów i wówczas dodatkowe pole edycyjne 'Przełożenie' umożliwia wpisanie przełożenia skrzyni biegów, dla biegu dla którego aktualnie wyznacza się charakterystykę trakcyjną. Jeżeli parametr ten nie jest używany, należy pozostawić standardowo wpisaną wartość 1.


Po zatwierdzeniu danych (przycisk Zatwierdź w okienku 'Dane') program przechodzi do kolejnego okienka dialogowego ‘Pomiar kartą USB-1616HS-4’, które należy odpowiednio wypełnić. Czas pomiaru należy przyjąć tak duży, jaki maksymalnie może wystąpić podczas pomiaru (100 [s] jest czasem wystarczającym). Nie należy zmieniać pozostałych pól.



Po naciśnięciu przycisku Dalej otwiera się kolejne, również znane okienko, w którym (ze względu na możliwość podglądu rejestracji i zatrzymania pomiaru w dowolnym momencie) musi być zaznaczona opcja ‘Podgląd podczas pomiaru’ (standardowo włączona).



Jeżeli zaznaczymy pole 'Parametry pomiarów ustalone', wówczas podczas kolejnych pomiarów powyższe dwa okienka dialogowe nie będą się pokazywać, natomiast wyświetlane będzie zapytanie, ze wskazaniem kolejnej nazwy pliku pomiarowego.



Wybranie w tym przypadku przycisku Tak (lub Start, w okienku 'Pomiar kartą USB-1616HS-4'), uruchamia okienko podglądu siły, w którym można obserwować na bieżąco zmienność wartości siły. Okienko to w szczególności wykorzystywane jest dla przypadku nieobciążonego czujnika siły. Można wówczas sprawdzić wskazania czujnika, jak również po zaznaczeniu pola 'uwzględnij korekcję siły', wartość wskazania pozwala na automatyczną korekcję siły wyznaczanej podczas właściwego pomiaru.



Naciśnięcie przycisku Pomiar uruchamia pomiar charakterystyk trakcyjnych. Na rysunku poniżej przedstawiono przykładowy zapis ekranu, uzyskany z wykorzystaniem generatora sygnałów. Po pierwszych pomiarach w warunkach rzeczywistych rysunek ten i następne zostaną zaktualizowane.



Na ekranie wyświetlany jest przebieg wartości siły, prędkości oraz w prawym górnym rogu cyfrowo: obroty silnika [obr/min], obroty turbiny [obr/min] i wartość przełożenia kinematycznego ik. Obroty oraz przełożenie są wyświetlane co 0.5 [s] i są to wartości uśrednione w tym przedziale czasowym.

Równocześnie, w tle, wyniki pomiarów zapisywane są w dwóch plikach: binarnym (rozszerzenie '*.mec' i tekstowym (rozszerzenie '*.txt'). W pliku binarnym zapisywane są szczegółowe wyniki dla wszystkich kanałów pomiarowych a w pliku tekstowym wyniki niezbędne do szybkiej analizy oraz prezentacji graficznych. Nazwy główne plików są identyczne a każda nazwa jest kombinacją trzech zmiennych: nazwy maszyny, numeru maszyny i bieżącej daty. Na przykład ‘510C_12345_2013.05.15.txt’ oznacza plik tekstowy, w którym zapisano wyniki badań charakterystyk trakcyjnych dla ładowarki ‘510C’ o numerze fabrycznym ‘12345’ i jest to zapis dla pomiarów wykonanych w dniu 2013.05.15. W dowolnej chwili można zakończyć dany pomiar naciskając przycisk spacji.

Po zakończeniu pomiaru, pojawia się okienko podglądu charakterystyk trakcyjnych wraz z okienkiem 'Wyniki pomiarów', pokazane poniżej.



W okienku tym wyświetlane są następujące wielkości:


nr     

numer pomiaru

bieg   

bieg

v   

prędkość [m/s]

F   

siła [kN]

P       

moc [kW]

Ns    

obroty silnika [obr/min]

Nt      

obroty turbiny [obr/min]

ik       

przełożenie kinematyczne


posortowane rosnąco według prędkości jazdy. Przebiegi zmiennych rysowane są dynamicznie – każda zmiana danych, wybranie przycisku czy zaznaczenie pola wyboru w okienku ‘Wyniki pomiarów’, powoduje natychmiastową zmianę wykresu. Automatycznie skalowane są osie, zmieniane opisy osi układu współrzędnych oraz opisy zmiennych. Okienko dialogowe można dowolnie przesuwać po ekranie, tak aby mieć dobry dostęp do przebiegów na wykresie.


W okienku dialogowym można zaznaczać poszczególne wiersze i używając przycisku Usuń, kasować niewłaściwe zapisy wyników pomiarów. Po usunięciu dowolnego wiersza numeracja pozostałych jest zmieniana, skojarzone z nimi wyniki pomiarów są kasowane z dysku a równocześnie z wykresu usuwane są odpowiednie punkty pomiarowe. Wykresy przebiegów oraz ich opisy są malowane identycznymi kolorami i są przedstawiane za pomocą symboli (kółka), przy czym punkty z ostatniego odczytu (co 0.5[s]) są zamalowanymi kwadratami. Po zaznaczeniu w okienku dialogowym opcji ‘Rysuj linie’, punkty pomiarowe są łączone liniami. Wybranie przycisku ‘Dalej’ powoduje uruchomienie nowego cyklu pomiarowego.


Poniżej przedstawiono przykładowy plik tekstowy z wynikami pomiarów.