Opcja Karta PCMCIA IOtech 12-bitowa dotyczy pomiarów charakterystyk trakcyjnych, z wykorzystaniem 12-bitowej karty pomiarowej firmy IOtech. Po wybraniu tej opcji pojawia się pierwsze okienko dialogowe, pokazane poniżej.



W okienku tym należy podać następujące dane: nazwa maszyny, nr maszyny, bieg, długość odcinka pomiarowego i kalibrację. Na podstawie zawartości pól: nazwa maszyny, nr maszyny i aktualnej daty, generowana jest nazwa pliku, w którym zapisywane są wyniki pomiarów. Jeżeli długość wygenerowanej nazwy z uwzględnieniem rozszerzenia ‘.iot przekroczy wartość 30 znaków, wówczas pojawi się komunikat pokazany poniżej:



Po zatwierdzeniu danych w okienku dialogowym Dane, program przechodzi do kolejnego okienka znanego z opcji Pomiary_dowolne | Karta PCMCIA (IOtech), 12 bitowa - Rejestrator_16kan - wersja rozszerzona, które należy odpowiednio wypełnić. Czas pomiaru należy przyjąć tak duży, jaki maksymalnie może wystąpić podczas pomiaru.



Po naciśnięciu przycisku Dalej otwiera się kolejne, również znane okienko, w którym (ze względu na możliwość zatrzymania pomiaru w dowolnym momencie) musi być zaznaczona opcja Podgląd podczas pomiaru (standardowo włączona).



Wybranie przycisku Start uruchamia pomiar, którego przebieg można obserwować na bieżąco.



W dowolnej chwili można zakończyć dany pomiar naciskając przycisk spacji. Po przerwaniu pomiaru, pojawia się kolejne okienko dialogowe, pokazane poniżej.



W okienku tym wyświetlane są w pierwszym wierszu następujące informacje: minimum, maksimum, wartość średnia mierzonego sygnału. Poniżej wyświetlane są: wartość siły w [kN] (wyznaczana na podstawie wartości średniej mierzonego sygnału z uwzględnieniem kalibracji) oraz niepewność pomiaru siły. Niepewność pomiaru siły traktowana jest jako niepewność standardowa średniej arytmetycznej. W kolejnym wierszu znajdują się pola edycyjne, w które należy wstawić: czas przejazdu w [s], odczyt z licznika silnika i licznika turbiny. Wpisanie czasu przejazdu powoduje wyświetlanie w kolejnych okienkach, prędkości w [m/s] oraz mocy w [kW]. Pomiędzy polem edycyjnym czasu przejazdu a polami prędkości i mocy występuję pełna interakcja (wprowadzenie jakiejkolwiek cyfry do pola czasu przejazdu powoduje natychmiastowe zmiany w wartościach prędkości i mocy). Wprowadzenie wartości licznika silnika i licznika turbiny daje w efekcie obliczenie wartości przełożenia kinematycznego ik.

W omawianym okienku mamy do dyspozycji trzy opcje: Zestawienie, Zatwierdź, Zrezygnuj, które omówiono poniżej.

Użycie przycisku Zatwierdź powoduje zapisanie wyników w pliku, którego nazwa jest kombinacją trzech zmiennych: nazwy maszyny, numeru maszyny i bieżącej daty. Plik ten ma rozszerzenie .txt. Na przykład 510C_12345_2005.09.05.txt oznacza plik, w którym zapisano wyniki badań charakterystyk trakcyjnych dla ładowarki 510C o numerze fabrycznym 12345 i jest to zapis dla pomiarów wykonanych w dniu 2005.09.05.  Pomiary na poszczególnych biegach mogą być dowolnie ze sobą mieszane w czasie. Po zapisie wyników do pliku następuje przejście do ponownego pomiaru.


Przycisk Zrezygnuj prowadzi do zakończenia pomiarów.


Po naciśnięciu przycisku Zestawienie jest wyświetlane kolejne okienko dialogowe, jak na rysunku poniżej. Wyświetlane są wyniki tylko dla biegu, na którym odbywa się aktualny pomiar (w poniższym zestawieniu pokazano przykładowe, nie pochodzące z pomiarów wyniki):



W okienku tym umieszczane są wyniki pomiarów wykonanych w aktualnej sesji pomiarowej. Wyświetlane są następujące wielkości:


#

znak wskazujący ostatni pomiar

nr     

numer pomiaru

bieg  

bieg

v   

prędkość [m/s]

F   

siła [kN]

P       

moc [kW]

Ns    

obroty silnika [obr/min]

Nt      

obroty turbiny [obr/min]

ik      

przełożenie kinematyczne

nF      

niepewność pomiaru siły [kN]


Znak '#' w pierwszej kolumnie wskazuje ostatni pomiar. Ponieważ rekordy w okienku są sortowane według prędkości, przy dużej ilości rekordów (pomiarów) rekord z wynikami ostatniego pomiaru może być niewidoczny. Aby go odnaleźć należy posłużyć się paskiem przewijania.

Równocześnie, na ekranie, w tle pojawia się okienko graficzne, w którym prezentowane są przebiegi siły, mocy, obrotów silnika, obrotów turbiny, przełożenia kinematycznego oraz niepewności pomiaru siły w funkcji prędkości jazdy, w kolejnych pomiarach.



Przebiegi zmiennych rysowane są dynamicznie każda zmiana danych, wybranie przycisku czy zaznaczenie pola wyboru w okienku Wyniki pomiarów, powoduje natychmiastową zmianę wykresu. Automatycznie skalowane są osie, zmieniane opisy osi układu współrzędnych oraz opisy zmiennych. Okienko dialogowe można dowolnie przesuwać po ekranie, tak aby mieć dobry dostęp do przebiegów na wykresie.



W okienku dialogowym można zaznaczać poszczególne wiersze i używając przycisku Usuń, kasować niewłaściwe zapisy pomiarów. Po usunięciu dowolnego wiersza numeracja pozostałych jest zmieniana, skojarzone z nimi pliki pomiarowe są kasowane z dysku a równocześnie z wykresu usuwane są odpowiednie punkty pomiarowe. Wykresy przebiegów oraz ich opisy są malowane identycznymi kolorami i są przedstawiane za pomocą symboli (kółka), przy czym punkty z aktualnego pomiaru są zamalowanymi kwadratami. Po zaznaczeniu w okienku dialogowym opcji Rysuj linie, punkty pomiarowe są łączone liniami. Przykładowo poniżej pokazano przebieg przełożenia kinematycznego ik, z wyłączoną opcją  Rysuj linie:



Wybranie przycisku Dalej powoduje uruchomienie nowego cyklu pomiarowego.


Jeżeli zakończymy na określonym etapie pomiary i w tym samym dniu będziemy je kontynuować, to program rozpozna automatycznie z jakiego pliku wynikowego ma korzystać i w okienku Wyniki pomiarów (zestawienie) umieści wszystkie skorelowane, poprzednie wyniki dla biegu, na którym odbywa się pomiar.