Moduł ten daje możliwość filtrowania wszystkich przebiegów (kanałów) równocześnie lub przebiegów wskazanych w okienku dialogowym. Opcja wyłącza się automatycznie, po ponownym wybraniu pliku pomiarowego. Po uruchomieniu tej opcji, na ekranie pojawia się okienko Otwórz, w którym należy wybrać plik, którego kanały będą filtrowane.



Po wybraniu pliku pojawia się okienko dialogowe,



w którym można ustalić:

- typ filtra:

1. filtr rekursywny pierwszego rzędu,

2. filtr rekursywny drugiego rzędu,

3. filtr średniej ruchomej,

4. filtr cyfrowy FIR (Finite Impulse Response), który może być użyty jako filtr: 

    dolnoprzepustowy, górnoprzepustowy, pasmowy i zaporowy.

- kanały do filtrowania (wybrane lub wszystkie); domyślnie program przyjmuje filtrację wszystkich kanałów,

- współczynnik alfa (dla filtrów rekursywnych), decydujący o stopniu filtracji (alfa zawiera się w przedziale <0;1>, gdzie wartość 0 odpowiada brakowi filtracji); w tej części okienka, można również zdecydować czy należy eliminować przesunięcie fazowe czy nie jest to konieczne,

- ilość punktów dla filtru średniej ruchomej,

- ilość powtórzeń filtracji wszystkich lub wybranych kanałów (wyjście sygnału jest wprowadzane na wejście itd.)

- czy pokazać tylko kanały oryginalne czy również kanały przefiltrowane.

Uwaga: przy wyborze ilości powtórzeń filtracji należy zwrócić uwagę, że każdy kolejny cykl filtracji, w przypadku filtrów rekursywnych, powoduje coraz większe przesunięcie fazy, czyli w dziedzinie czasu przesunięcie sygnału na osi czasu. Zatem w przypadku wykorzystania filtrów rekursywnych zaleca się zaznaczyć opcję 'Eliminuj przesunięcie fazowe'.


Jeśli zostanie wybrany filtr cyfrowy FIR i wybór zatwierdzi się przyciskiem Zatwierdź, wówczas na ekranie pojawi się kolejne okienko dialogowe:



Okienko ma wydzielone trzy fragmenty. W pierwszym możliwy jest wybór typu filtra, w drugim typu okna a trzeci fragment pozwala na wybranie zakresu częstotliwości. W zależności od typu filtra pola wyboru częstotliwości minimalnej lub maksymalnej mogą być dostępne lub nie. Na przykład jeśli wybierze się filtr dolnoprzepustowy wówczas określa się tylko częstotliwość maksymalną (minimalna jest ustalona na 0 Hz i jest tutaj niedostępna). Poniżej pokazano kolejne okienko z wybranym filtrem pasmowym, o zakresie 10÷20 Hz i typem okna Blackman.



Na rysunkach poniżej przedstawiono przykłady działania jednego z filtrów: filtru średniej ruchomej. Pierwszy rysunek to przebiegi oryginalne.



Na kolejnym rysunku pokazano te same przebiegi przefiltrowane filtrem średniej ruchomej dla parametrów: ilość punktów = 15, ilość powtórzeń 1.



Następny rysunek zawiera przebiegi przefiltrowane filtrem średniej ruchomej dla parametrów: ilość punktów = 15, ilość powtórzeń 5.



Ostatnia opcja, w okienku dialogowym 'Filtrowanie n-kanałów', o nazwie 'Pokaż kanały oryginalne i przefiltrowane', pozwala na porównanie przebiegów oryginalnych oraz przefiltrowanych. Na kolejnym rysunku pokazano taką sytuację dla wybranego pliku pomiarowego. Pierwsze sześć kanałów to przebiegi oryginalne a kolejne sześć to przebiegi po filtracji, z użyciem filtra rekursywnego pierwszego rzędu (współczynnik alfa=0.90, włączona eliminacja przesunięcia fazowego, ilość powtórzeń=1).



Przebiegi można dowolnie ze sobą kojarzyć. Poniżej pokazano sygnał momentu wejściowego z nałożonym tym samym sygnałem po filtracji.



Podobnie jak powyżej, na kolejnym rysunku pokazano złożenie sygnałów dla ciśnienia wejściowego.