W badaniach sztywności rejestruje się dwa sygnały: sygnał siły oraz przemieszczenia (ugięcia). Przykładowe przebiegi przemieszczenia i siły pokazano na rysunku poniżej:



Na kolejnym rysunku przedstawiono obydwa sygnały na wspólnym wykresie.



Poprzez eliminację czasu uzyskuje się zależność siły od przemieszczenia, jak pokazano na przykładowym rysunku dla przypadku amortyzatora.



Przedstawione rysunki służą tylko do podglądu uzyskanych wyników badań a właściwą analizę wyników oraz generację raportu przeprowadza się korzystając z następującego okienka dialogowego:



Okienko to jest podzielone na trzy części: 'Badanie', 'Obiekt badań' oraz 'Wyniki'. W pierwszej części należy wprowadzić, w odpowiednim formacie, datę badania i tytuł sprawozdania. Część druga dotyczy obiektu badań. Należy wybrać lub wprowadzić typ obiektu i nazwę producenta. Dodatkowo można wybrać lub wprowadzić twardość materiału obiektu, numer rysunku oraz numer egzemplarza, jeśli bada się większą ilość takich samych obiektów. W części trzeciej 'Wyniki' należy wybrać lub wprowadzić kanał przemieszczenia oraz kanał siły. Wybiera się również wartość siły dla jakiej chcemy znaleźć ugięcie (wydłużenie) obiektu badań. Pole edycyjne 'Wart. progowa siły' jest używane w przypadku problemów z automatycznym odczytem ugięć. Wartość zerowa w tym polu (ustawienie standardowe) pozwala na pracę automatyczną natomiast wartość dodatnia daje użytkownikowi możliwość ingerencji w interpretację wyników pomiarów. Kolejne pole edycyjne umożliwia wybór maksymalnej wartości stopnia wielomianu jakim aproksymuje się zależność siły od przemieszczenia i przemieszczenia od siły. Przyjęto zmienność stopnia wielomianu w zakresie 1÷5. Ostatnim elementem trzeciej części okienka jest możliwość zaznaczenia opcji 'Zmiana parametrów filtracji'. Jeśli to pole nie jest zaznaczone wówczas program używa wstępnie wybrany filtr oraz jego parametry. W przypadku zaznaczenia tej opcji, na ekranie pojawia się okienko pozwalające na wybór typu filtra i określenie jego parametrów.



W przypadku wybrania filtra FIR i użycia przycisku Zatwierdź, uruchamiane jest kolejne okienko dialogowe, pozwalające na wybranie szczegółowych danych dla tego typu filtra.



Przycisk Zestawienie, w okienku 'Badania sztywności', służy do porównań zestawień charakterystyk i jego działanie będzie omówione dalej. Po wypełnieniu okienka i naciśnięciu przycisku Dalej należy wybrać folder oraz odpowiedni plik z wynikami pomiarów. Należy pamiętać o wybraniu właściwego typu pliku (na przykład rozszerzenia *.iot, *.mec itd).



Po wybraniu pliku pomiarowego, w tle, odbywa się jego przetwarzanie: składanie sygnałów, filtracja, aproksymacja wielomianami oraz generacja raportu. Wszystko to odbywa się automatycznie bez udziału użytkownika.


Poniżej przedstawiono przykładowy rysunek na którym pokazano przefiltrowany przebieg siły w funkcji przemieszczenia oraz jego aproksymacje różnymi stopniami wielomianu (1÷4).



Efektem końcowym analizy jest wygenerowany raport, w którym umieszczone są wszystkie niezbędne dane wejściowe oraz wyniki. Formuły aproksymujące zależność siły od przemieszczenia (i przemieszczenia od siły) umożliwiają wyznaczenie na przykład dowolnych wartości siły dla określonego przemieszczenia (ugięcia, wydłużenia). Raport jest otwierany automatycznie za pomocą notatnika (jest również zapisany w folderze pomiarowym). Można go w tym miejscu przeglądnąć, poddać edycji i ewentualnie wydrukować.



Zamknięcie podglądu raportu powoduje powrót do głównego okienka dialogowego, gdzie można kontynuować analizy dla nowych plików pomiarowych lub innych obiektów czy też dla innych stopni wielomianu.


Jeżeli w głównym okienku dialogowym 'Badania sztywności' użyjemy przycisku Zestawienie, wówczas na ekranie pojawi się kolejne okienko 'Zestawienie charakterystyk sztywności', w którym prezentowane będą wszystkie, obecne w katalogu, wyniki wykonanych analiz (zapis charakterystyk). W tym miejscu należy dokonać wyboru charakterystyk które chcemy ze sobą porównać. 



Użycie przycisku Kontynuuj generuje na ekranie rysunek z zestawem porównywanych charakterystyk sztywności. Poniżej pokazano przykładowy rysunek z zestawem charakterystyk.